-
„Klatka poszła szukać ptaka”
Książka Eduardo Halfona kojarzyła mi się z biograficznymi-niebiografiami Annie Ernaux. W książce, jaką zaprezentowało czytelnikom Wydawnictwo Czarne, autor umieścił dwa biograficzne właśnie opowiadania, które swym zasięgiem dotykają Holocaustu aż po współczesne losy zamerykanizowanych…
-
Jak Gredechin Specht Starkfaustem się stała
Maciej Hen zabiera swych czytelników (a nimi, proszę państwa, nie mogą być żadni dyletanci i malkontenci) w niesamowitą wyprawę do Krakowa XV wieku, miasta przesłoniętego cieniem Wawelu i panującego wówczas króla Jana I…
-
„A kto umarł, ten nie żyje” czyli wino, kobiety i śmierć
„Sztejer. Wino, kobiety i śmierć” było moim pierwszym spotkaniem z twórczością Roberta Forysia. Mimo, iż opisywany tom stanowi ciąg dalszy historii Vincenta, wojownika-najemnika, który „zabija dla srebra i po to, by przeżyć”, nie…
-
„Niech to wiatr!”
Są takie książki i przedstawione w nich wymyślone przez autorów fantastyczne światy, dzięki którym czytelniczki i czytelnicy bez trudu przenoszą się w wyimaginowane miejsca i towarzyszą bohaterom, czując ich oddech, strach, gorycz porażki…
-
„O moja Jadwisiu spojrzyj do powały, żeby twoje dzieci siwe oczka miały”
Napiszę najkrócej jak się da – wszystko to, co pani Śliwińska napisze, biorę w ciemno i czytam po nocach (ale nie po ciemku). Po rewelacyjnej biografii Wyspiańskiego, autorka przenosi swą opowieść do świata…
-
Fascynująca czytelnicza wyprawa
„Pocztówka z Mokun” jest urzekającą, wciągającą czytelników w świat Kraju Tulipanów (sztampa) opowieścią o historii, kulturze i sztuce, snutą przez Piotra Oczko, który – co trzeba podkreślić – czyni to tak genialnie, że…