Recenzje

Cud zdarza się każdego dnia

“Praski elementarz” Aleksandra Kaczorowskiego to kolejna “czesko-praska” książka, która wciągnęła mnie w literacko-kawiarniany, żydowsko-czesko-niemiecki świat stolicy naszych południowych sąsiadów, otuliła zapachem wypalanych w piwnicznych gospodach papierosów, zajęła dyskusjami o literaturze przy morzu wypijanego alkoholu… Doskonale przyprawiona jedynym w swoim aromacie kminkiem i podana z kuflem złocistego trunku…

Dzięki wszelkim znanym mi bogom za to, że są na tym świecie Autorzy, którzy potrafią przekonać Czytelnika do każdej sformowanej przez nich myśli! Zasiewają w nim ziarenko poznania, które kiełkuje z kolejną przeczytaną stroną i zostaje w nich długo po odłożeniu książki na półkę. Nie pozwalają zapomnieć o literackiej podróży i zmuszają do sięgania po więcej! Dzięki Aleksandrowi Kaczorowskiemu czytam czeską prozę (inna sprawa, że specjalnie mnie nie musiał do tego zmuszać; część zasługi należy się Mariuszowi Szczygłowi) między innymi dlatego, że „Praski elementarz” to książka o pisarzach właśnie!

Kafka, Hašek, Hrabal, Kundera, Čapek, Pavel… A to przecież dopiero wierzchołek, liźnięcie tematu, „zajawka”, czy jak to nazwać. Kaczorowski barwnie opisuje świat pisarzy, o których być może wieku jeszcze nie słyszało. Przedstawia nam świat magiczny, jedyny w swym rodzaju, a jakże przecież bliski, bo znajdujący się tuż za miedzą.

Bez przesady z tą czeską literaturą, ktoś powie, a inny mu zawtóruje: Czesi to banda symulantów.

No i co z tego? Znasz “Pociąg pod specjalnym nadzorem”? a “Śmierć pięknych saren”?

“Cud zdarza się każdego dnia” – tak mawiał Bohumil Hrabal (znów cytat za Autorem). Zupełnie się z tym zgadzam: światło nieziemskie rozbłysło, cud jakiś nastąpił i rozwiał mgłę przed oczami, przejrzałem i ujrzałem „Praski elementarz” w gablocie antykwariatu. Teraz, dzięki książce Aleksandra Kaczorowskiego, mam nowych towarzyszy podróży literackich – za co dziękuję Arturowi. A tak w ogóle to idę na ryby (Ci, co wiedzą, pójdą ze mną).

*Książkę tę należy koniecznie uzupełnić “Grą w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu” Aleksandra Kaczorowskiego.

Total Page Visits: 856 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *